אבירם ברקאי הרצאות
תמונה מאת מאת Orenzaq - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36757831
אבירם ברקאי הוא סופר, חוקר מלחמות ישראל, מדריך טיולים ומרצה בתחומי טבע, נהיגה וצבא.
מרצה בתחומי טבע, נהיגה וצבא ומקיים סיורים ברמת הגולן בעקבות אירועים המתוארים בספר "על בלימה". 

התחרה במרוצי אופנועים ומכוניות, הקים בית ספר לנהיגה מתקדמת בכביש ובשטח ושימש ככתב מבחן של מגזין המכוניות "אוטו".

כתב ספרים על מלחמות ישראל:

ההרצאות שלי:

המלחמה שנשכחה: בעקבות מלחמת לבנון הראשונה/שלום הגליל

מסע בעקבות הספר "אנחנו על השחור". מה בין "שלום הגליל" למלחמות שקדמו לה. מי הפנים את לקחי מלחמת יוה"כ. ומי לא. סיפור קרבות אוגדה 162 ובעיקר חטיבה 500 במבצע שלום הגליל. מלחמה היא מלחמה היא מלחמה.

מקורות האיתנות והחוסן הנפשי: ניהול משברים בארגונים בראי מלחמות ישראל

"החבילה הפרטית" וחשיבותה במארג החוסן הנפשי; ההזדהות עם המשימה/מוצר וחשיבותה במארג החוסן הנפשי; המקצוענות וחשיבותה במארג החוסן הנפשי; ההפתעה – טקטית, אופרטיבית, אסטרטגית/בסיסית – ומשקלה בסדיקת יסודות מבנה האיתנות.

מלחמת יום הכיפורים: קו פרשת המים השלישי של החברה הישראלית

ממצוקה קיומית לשיכרון כוח. על הכתובת שהייתה על הקיר. על תהליך ההכחשה וההדחקה. על עליונות הלוחם העברי והגחכת הערבי. על הרגע בו הכול התחיל. על תחושת אובדן "הבית השלישי". על הניצחון. ועל השבר.

"מעשה שלא היה": הפרכת תיאוריית הקונספירציה המרכזית של מלחמת יום הכיפורים

מה הניע אותי לצאת למסע כתיבת הספר; קונספירציות היו. ישנן. ויהיו. אז למה לא זאת?; על הנמקות הנשענות על בסיסי עובדתי שגוי, או חסר; על דחיקת המחקר ההיסטורי בפני "תעמולה" – כתיבה אידיאולוגית מוטית; וגם על "תרבות" העמדת ההיסטוריון במרכז.

אתה אבירם מהג'יפים?

מה גרם לי להחליף תעודת זהות ממדריך טיולים, כותב ספרי טיולים, מדריך נהיגה מתקדמת, מתחרה במרוצים ל – חוקר מלחמת יום הכיפורים (בעיקר) ומנגיש תוצרי המחקר כספרי עיון לציבור הרחב. על "הדלת המסתובבת" שהעבירה אותי לעולם תוכן שמעולם לא דמיינתי כניסה לתוכו. על תחושת עליסה בארץ הפלאות. ובעיקר על הגילויים, כל פעם מחדש, במהלך מסעותיי לכתיבת חמשת ספריי: "על בלימה" ורוח לוחם היבשה. "בשם שמיים" ויצורים מעולם אחר באוויר. "משק כנפי הטעות" והבכייה לדורות של אגף המודיעין. "אנחנו על השחור" וההכרה שמלחמה היא מלחמה היא מלחמה. "מעשה שלא היה" והכעס על ספקי מעשיות קונספירטיביות שמונעים את הגלדת פצעי "דור 73".

צל"ש או טר"ש - סיפור גבורה או מעשייה?

רשמי "מסע" אישי בן אחת עשרה שנים, בעקבות חקר מלחמת יום הכיפורים ו"שלום הגליל". על האמת החמקמקה. על ההתנגשות האינסופית בין צורכי המחקר וצורכי המרואיינים. על אלה שמגזימים בגבורתם. ואלה שממזערים את האחרים. ואלה שבכלל "ממציאים עצמם" מחדש. וגם מתי המעט שדבקים בדיוק במה שהיה. ועוד יותר מתי מעט שיודעים להודות בטעויות. ומתוך כל אלה - מה משקלן של העדויות בע"פ בתוך עולם המחקר. ואיך הופכים את כלל החומרים שנאספו למחקר. ואיך מנגישים את תוצרי המחקר כסיפור לקהל הרחב. ולמה חשוב כשכותבים סיפור מלחמה לבחור בכתיבה חומלת. והזכות הגדולה לעשות תיקונים. והדילמות. כל כך הרבה דילמות.

לפרטים נוספים ולהזמנות צרו קשר

speakers@podil.net

03-3741907